Potrawy - Wyposażenie hoteli, meble hotelowe, wyposażenie gastronomii

Przejdź do treści

Menu główne:

Potrawy


Gdy radują się zmysły

Nasze zmysły czerpią radość z wielu sytuacji. Jedną z nich jest jedzenie. Posiłek, to nie tylko sposób na zapełnienie żołądka i zapewnienie organizmowi energii do życia, to również chwila, która powinna cieszyć smak i inne zmysły. Zanim włożymy jedzenie do ust, spoglądamy na nie. Na tym etapie wygląd potrawy może zachęcić lub zniechęcić do spożycia jej. Pięknie przyrządzone potrawy cieszą zmysł wzroku. Pochylając się nad nimi czujemy ich zapach. Aromaty potraw mają znaczący wpływ na to, czy smakują nam czy nie. Gdy jedzenie znajduje się w ustach, poza smakiem czujemy jego fakturę, miękkość, gęstość itp. Wszystkie te cechy działają na zmysł dotyku i mają wpływ na przyjemność posiłku.

Oto zasady, na których powinno opierać się serwowanie potraw, by pobudzały i cieszyły zmysły:

Zasada równowagi. Zasada równowagi, to występowanie zarówno składników jak i cech potrawy w zrównoważonych proporcjach. Innymi słowy, na talerzu nie może być niczego za mało, ani za dużo. Zrównoważona powinna być nie tylko ilość poszczególnych elementów w daniu, ale również poszczególne jego cechy. Dobrzy kucharze doskonale wiedzą, że równowaga smaku polega na tym, że w danej potrawie wyczuwa się cztery podstawowe smaki: słodki, słony, kwaśny i gorzki. Oczywiście, nie wszystkie są tak samo wyczuwalne. Najczęściej jakiś dominuje. Jeśli jednak coś jest tylko słodkie, tylko kwaśne, tylko słone lub gorzkie, po prostu nie smakuje. Smak przeciwny do dominującego w danej potrawie, wzmacnia go, podkreśla i uzupełnia. Podobnie ma się rzecz z kolorem potraw. W ramach zasady równowagi, zaleca się, by w potrawach występowały kolory wyraziste, ożywiające potrawę i stonowane, stanowiące jakby ich tło. Kolor jedzenia informuje nas o jego charakterze i świeżości.

Szczególnie atrakcyjną kolorystykę potrawom nadają składniki sezonowe. Przy tym kosztują mniej, są świeższe i bardziej naturalne. Sztuka prezentacji potraw polega na umiejętnym tworzeniu duetów kolorystycznych z barw, które uzupełniają się lub kontrastują ze sobą. Trzeba pamiętać o tym, że zbyt duża ilość barw na talerzu też nie jest dobra. Jedzenie należy przygotowywać tak, by podczas obróbki cieplnej nie traciło naturalnych kolorów. Zasada równowagi mówi także i o tym, by w potrawie uzupełniały się różne składniki, skomplikowane i proste. Prezentacja potraw opiera się również na zachowywaniu naturalnych kształtów niektórych składników. Chodzi tu głównie o warzywa, które – fachowo pokrojone, nie tracą naturalnych właściwości, a przy tym stanowią atrakcyjny element każdego dania.

Zasada równowagi, dotyczy też struktury poszczególnych składników dania. Jeśli na przykład ziemniaki mają formę puree, to buraki powinny być podane w formie wiórek, połówek lub ćwiartek. W przeciwnym razie, całe danie będzie monotonne. Dobrze podane danie, to danie, w którym uzupełniają się składniki o różnej strukturze, a więc gładkie z chropowatymi, miękkie z twardymi, stałe płynne itp.

Zasada równowagi w prezentacji jedzenia obejmuje ponadto przyprawianie go. Czynnikami nadającymi potrawom swoisty smak, nie są tylko marynaty, sosy, oleje, zioła, octy czy sól. Smak potraw zależy także od tego jak się je ugotuje. Aby smak potraw był zrównoważony, nie może w nich dominować smak jednej przyprawy czy zioła. Umiejętne gotowanie polega na łączeniu ze sobą smaków ostrego i łagodnego, słonego z delikatnym, kwaśnego ze słodkim. Równowaga powinna też być zachowana podczas zdobienia potraw. Ozdoby umieszczane na talerzu muszą uzupełniać potrawę główną i być z nią w jakiś sposób związane. Nie mogą one przyćmiewać potrawy głównej, ani budzić szoku lub zdziwienia. Zdobienie np. placków ziemniaczanych truskawkami nie jest najlepszym pomysłem. Dobra dekoracja potrawy jest funkcjonalna, to znaczy daje coś więcej niż kolor i zajmowanie pustej przestrzeni na talerzu.

Zasada równowagi stanowi swoistą bazę w prezentowaniu jedzenia.

Zasada jedności. Zasada jedności, to tworzenie z danych potraw smakowitych kompozycji. W ramach tej zasady, wszystko, co znajduje się na talerzu jest tak samo ważne. Innymi słowy, w daniu mięsnym, ryż i surówka będą tak samo ważne i z taką samą pieczołowitością przyrządzone i podane, jak kotlet, żeberka czy wątróbka.

Zasada punktu ogniskowego. Ta z kolei zasada mówi o tym, że na każdym talerzu musi być jakieś centrum, które przyciąga wzrok i uwagę klienta. Jeśli jedzenie prezentowane jest piętrowo, punkt ogniskowy znajduje się na szczycie. W potrawach podawanych na dużych talerzach, tacach lub półmiskach, punktami ogniskowymi są duże kawałki na przykład mięsa, całe szynki, ryby itp.

Zasada przepływu. Zasada ta mówi, by jedzenie na talerzu wyglądało na „żywe”. Nie chodzi oczywiście o to, by się ruszało, ale o to, by potrawa sprawiała wrażenie dynamicznej i pełnej ruchu, a więc mającej swój przepływ. Na talerzu ma być widoczny efekt życia i ruchu.

Porównaj ofery wielu producentów na wyposażenie hoteli w portalu Zwiadowca.pl


 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego